„Néha túl sokat gondolkodunk,
pedig csak egy jó beszélgetésre lenne szükségünk.”

Az irodalomterápia nevével ellentétben nem terápia, sokkal inkább kreatív önismereti módszer.

Válogatott (többnyire rövidebb) szövegeket olvasunk, és megnézzük, mit indítanak el bennünk. Mire emlékeztetnek. Milyen érzéseket, gondolatokat vagy akár kérdéseket hívnak elő.

Ahelyett, hogy azt próbálnánk megfejteni, hogy „mire gondolt a költő”, azt fedezzük fel, hogy belőled mit hív elő az adott szöveg, és ez hogyan kapcsolódik ahhoz, ami éppen foglalkoztat. És időnként olyan felismerésekre jutunk, amelyek mellett egyébként könnyen elsétálnánk. Ez a reflexiós folyamat az, ami elsősorban megkülönbözteti az irodalomterápiát a magányos olvasástól, és ami olykor egészen váratlan új nézőpontokat, felismeréseket, válaszokat (vagy épp kérdéseket) hozhat.

Mindemellett az irodalomterápia elősegítheti belső erőforrásaid felkutatását és aktivizálását, a kommunikációs készség, az empátia, valamint önismeret fejlesztését, fejlődhet a problémamegoldó képességed, segítheti érzelmi élményeid narratívába rendezését, illetve jó eszköze lehet annak, hogy más szemszögből is rá tudj nézni életed bizonyos területeire.

(Akár csak saját magunkkal – teszem hozzá.)

A fenti idézet Moa Herngren: A válás című regényéből származik. Amilyen egyszerű gondolat, legalább olyan pontos.

Erről (is) szól az irodalomterápia: jókat beszélgetünk és (nem mellesleg) jókat is olvasunk.

Nem kell irodalomban jártasnak lenned.
Nem kell előre olvasnod semmit.
Nem kell tudnod „jól” vagy helyesen írni.
Nincsenek jó vagy rossz válaszok.
Az irodalomterápia nem irodalomóra.

irodalomterápiás könyvkupac

„Az olvasás – ha élvezetet okoz – segít élni. Átélni és túlélni is.”

Vekerdy Tamás

Mi történik egy irodalomterápiás alkalmon?

  • az olvasás gyógyír, irodalomterápia

    OLVASUNK

    Általában rövidebb, válogatott szövegeket (versek, regényrészletek, novellák stb.) olvasunk el az egyes alkalmakon, amelyeket én biztosítok és olvasok fel.

    Nem kell előre készülnöd, nincs szükséged semmiféle irodalmi jártasságra vagy képzettségre, és nem szövegértési gyakorlatokat végzünk.

  • terápiás írás, írásterápia, reflektív, expresszív, kreatív írás, írásgyakorlat, irodalomterápia

    ÍRUNK

    Ma már számtalan kutatás támasztja alá az írás pozitív hatásait. Legyen szó akár célok megfogalmazásáról, kihívásokról való elmélkedésről, vagy érzelmek kifejezéséről, az írás növeli a tudatos döntéshozatal képességét és elősegíti önmagunk mélyebb megértését. Ezen hatásokra építkezve időnként vezetett írásgyakorlatokat is végzünk.

    Ez nem igényel semmilyen kompetenciát, nem kell „tudnod” írni, nem „jó” szövegek létrehozására törekszünk ilyenkor, és az is minden esetben a te döntésed, hogy mikor mennyit szeretnél megosztani egy írásodból.

  • kreatív eszközök az irodalomterápiában

    KREATÍV ESZKÖZÖKET HASZNÁLUNK

    Az irodalmi művek mellett különböző kreatív eszközökkel és art coaching gyakorlatokkal is dolgozhatunk.

  • irodalomterápiás foglalkozás

    BESZÉLGETÜNK

    Önmagában egy „jó szöveg" is okozhat katartikus élményt, járhat fontos felismerésekkel. Azonban a reflexiók mélyítik el igazán a folyamatot. Egy biztonságos közegben – akár négyszemközt, akár csoportban – való vezetett, ugyanakkor szabadon folyó beszélgetés egészen váratlan új nézőpontokat, felismeréseket, válaszokat hozhat.

    Nem tudsz „rosszat" mondani, és minden esetben a te döntésed, hogy épp mikor mennyit osztanál meg másokkal. Ér csöndben maradni is.

Szolgáltatásaim, programok, események

  • Irodalomterápiás coaching (online)

    Egyéni segítő folyamat, ha egy téged foglalkoztató kérdést, dilemmát vagy élethelyzetet járnál körül kreatívan, az irodalmon keresztül.

    🌟 Ha úgy érzed, elakadtál.

    🌟 Ha van egy dilemmád, amit jó lenne kibontani.

    🌟 Ha keresed az utadat, vagy kilépnél a mindennapok mókuskerekéből.

    🌟 Ha újrakezdésben vagy, vagy egy új életszakaszhoz érkeztél.

    🌟 Ha valamilyen változással nézel szembe, változtatni szeretnél, vagy döntened kell valamiről, és ebben keresel támogatást (pl. karrierváltás, költözés).

    Nem vagy benne biztos, hogy neked való a módszer? Kíváncsi vagy, hogyan működik?

    Jelentkezz az INGYENES előzetes konzultációra – kötelezettség- és kockázatmentesen.

  • Irodalomterápiás gyűjtemény

    Próbáld ki otthonról, hogyan segíthet az irodalomterápia önismereted fejlesztésében és dilemmá(i)d tisztázásában.

    Önállóan használható irodalomterápiás gyűjtemény különböző élethelyzetek, dilemmák, kérdések átgondolására rövid szövegekkel, önreflexiós kérdésekkel, és írásgyakorlatokkal, amelyek segítenek lelassítani, ránézni egy helyzetre, és más szempontból gondolkodni róla, akár teljesen egyedül is.

    Ingyen.

  • EGYENSÚLYPONT művészet- és irodalomterápiás önismereti csoport (Budapest)

    2026 őszétől negyedik alkalommal indul újra az Egyensúlypont művészet- és irodalomterápiás csoport! Az évente induló önismereti csoportunk elsősorban támogató közösségként működik. Olyan nőknek szól, akik életük során megtapasztalták a bántalmazás bármilyen formáját (lelki, szóbeli, fizikai, gazdasági, szexuális), akár párkapcsolatban, akár származási családjukban.

    ☽ sorstárs közösségben való kapcsolódás
    ☽ művészet- és irodalomterápiás gyakorlatok (ehhez semmilyen tudás nem szükséges)
    ☽ biztonság, elfogadó légkör, jó hangulat
    ☽ az erőforrásaid és határaid felfedezése
    ☽ képzett és tapasztalt vezetők
    ☽ kis létszám: 4-7 fő (zárt csoport)

    Jelentkezés indulása: várhatóan 2026. szeptembertől

  • Könyvklub (Budapest)

    Jelenleg szünetel (de reményeim szerint még visszatér 🙂).

Visszajelzések

Kérdések, amik talán felmerülhetnek benned

  • Semmiféle irodalmi jártasságra vagy képzettségre nincs szükség a részvételhez, és az sem jelent akadályt, ha egyébként nem szoktál olvasni, vagy épp évek óta nem vettél könyvet a kezedbe. Az irodalomterápiában nem az számít, mennyit olvasol, hanem az, hogy nyitott vagy-e arra, hogy egy szöveg nyomán gondolkodj, érezz és reflektálj.

  • Sokakban él ez a tévhit az irodalomterápia kapcsán, de valójában a legkevésbé sem!

    Az irodalomterápiának semmi köze sincs az iskolából ismerős, „mire gondolt a költő” típusú szövegértéshez. Sosem szövegértelmezés a cél, ebből fakadóan „rossz válaszok” (vagy épp „rossz kérdések”) sincsenek. Az alkalmakon olvasott szövegek mindig csupán kiindulópontjai a beszélgetésünknek, a szerző feltételezett mondanivalója itt nem érdekel minket. Ami érdekel, az az, hogy neked mit mond az adott szöveg, mit juttat eszedbe, milyen gondolatot indít el benned, milyen érzést hív elő, hogyan kapcsolódik hozzád. Ez egy vezetett, mégis organikus folyamat keretében történik, amely az elfogadó jelenlétre, a valódi egymásrafigyelésre, valamint a reflexiókra épül.

  • Nem.

    A használt szövegeket – amelyek jellemzően kifejezetten rövidek – az egyes alkalmak keretében olvassuk el közösen. Ilyenkor rendelkezésre bocsátom az éppen használt szöveget, amelyet én olvasok fel.

    (Ha egy program mégis előzetes olvasást igényelne, azt külön jelzem, de ilyenre még nem volt példa.)

  • Amikor irodalomterápiás foglalkozáson valamilyen írásgyakorlatot végzünk, sosem esztétikai értelemben „jó” szövegek alkotása a cél, így teljesen mindegy, hogy tudsz-e helyesen vagy szépen írni, van-e bármiféle gyakorlatod benne. Az is minden esetben rajtad áll, hogy szeretnéd-e éppen megosztani mással, másokkal az írásodat, vagy sem.

  • Bár számomra maga az irodalom is terápia, de valójában nem, az irodalomterápia se nem pszichoterápia, se nem pszichológiai tanácsadás. Ez egy önismereti és személyiségfejlesztő módszer, amely segíthet jobban rálátni önmagadra, a helyzeteidre és a lehetőségeidre.

  • Az irodalomterápiának sokféle – jellemzően csoportos – formája létezik, nálam az alábbi formákban érhető el:

    egyéni irodalomterápiás coaching (online)
    • önállóan végezhető irodalomterápiás szövegek és gyakorlatok (online, ingyenes!)
    • évente induló művészet- és irodalomterápiás önismereti csoport bántalmazást átélt nők számára (Budapest)

Szia kedves irodalomterápia iránt érdeklődő olvasó!

Balanyi Daniella vagyok, elsősorban olvasó, másodsorban irodalomterapeuta.

Introvertált, érzékeny emberként sokat küzdöttem a kívülállóság érzésével, és azzal, hogy úgy éreztem, állandóan kilógok a sorból – szó szerint is –, én vagyok „túlérzékeny”, túlgondoló, túl valamilyen.

Időközben azonban egészen megkedveltem még „a túlságaimat” is, és megtanultam – na jó, tanulom –, hogy éppen ezeknek a tulajdonságaimnak, a személyiségemnek köszönhetem azt, hogy az vagyok, aki. (És még az is kiderült, hogy egész jó együttlenni ezzel az emberrel, amikor épp nem akar úgy csinálni, mintha valaki más lenne.)

Talán ezért szeretem ennyire az irodalmat is: mert újra és újra emlékeztet arra, hogy a legszemélyesebbnek tűnő érzéseimmel, kérdéseimmel, bizonytalanságaimmal (és „túlságaimmal”) sem vagyok egyedül.

Szerintem az irodalomterápia egyik legizgalmasabb része az, hogy egy szöveg – akár csak egyetlen röpke gondolat – hatására más szemszögből nézhetünk rá arra, ami foglalkoztat bennünket. Nem hiszek abban, hogy mindent gyorsan meg kell oldani vagy megfejteni. Abban viszont igen, hogy egy jó kérdés, egy váratlan felismerés vagy akár egyetlen mondat egy szövegből néha többet tud mozdítani rajtunk, mint gondolnánk.

Irodalomterapeuta diplomámat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem 2022-ben, majd 2024-ben az Indigo Coachingnál komplex life és art coaching módszertannal bővítettem eszköztáramat.

Felkeltette az érdeklődésedet az irodalomterápia, esetleg további kérdéseid lennének?

Vedd fel velem a kapcsolatot!